Type to search

POLITIKA SPRÁVY

Čaputovej nečakaný úspech: TOTO sa podarí len málokomu!

Edita Silna
Edita Silna sep 23

 

Možnosť vystúpiť na klimatickom summite s príhovorom dostane iba približne polovica prezidentov z krajín Európskej únie.

 

Dominantnou témou tohtoročného Valného zhromaždenia OSN sú klimatické zmeny, ktorým sa bude venovať aj samostatný summit v pondelok, deň pred začiatkom všeobecnej rozpravy.

 

Pre médiá to v New Yorku uviedol slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý na Valnom zhromaždení sprevádza prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá na klimatickom summite vystúpi s prejavom.

 

(Ako pripomenul Lajčák, možnosť vystúpiť na klimatickom summite s príhovorom nemá každá hlava štátu – z krajín Európskej únie ju dostane iba približne polovica prezidentov)

 

„To je na jednej strane potvrdenie nášho záujmu o túto tému a nášho uvedomenia si dôležitosti tejto témy, ale zároveň je to aj potvrdenie toho, že Slovensko má cveng v Organizácii Spojených národov,“ dodal Lajčák.

 

Pred klimatickým summitom podľa Lajčáka cítiť očakávania, že by mohol byť zlomovým momentom. „Dnes neplníme naše záväzky, nedarí sa nám zastaviť otepľovanie planéty, skôr naopak, ten proces pokračuje,“ upozornil Lajčák a dodal, že ak nepríde k zmene, nasledujúce generácie dostanú planétu v oveľa horšom stave.

 

Druhou dominantnou témou Valného zhromaždenia je otázka udržateľného rozvoja a finančné možnosti zabezpečenia rozvoja pre všetky krajiny sveta. Treťou témou je mier a riešenie konfliktov.

 

Loading...
sk_SKSlovak
sk_SKSlovak