Type to search

SPRÁVY

Vieme, koľko miliónov zablokoval štát skupine PENTA!

Jediný akcionár poisťovne Dôvera neúspešne žiadal peniaze ako odškodnenie za to, že štát v minulosti zakázal majiteľom poisťovne vyplatiť si zisk.

 

Slovensko zablokovalo pre spor o zákaz zisku zdravotných poisťovní viac ako 15,6 milióna eur spoločnosti HICEE B. V., patriacej Pente.

 

Zámer mal koncom minulého roka odobriť holandský súd. Informovali z tlačového odboru Úradu vlády.

 

Jediný akcionár súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera neúspešne žiadal peniaze ako odškodnenie za to, že štát v minulosti zakázal majiteľom poisťovne vyplatiť si zisk.

 

 

„Slovenská republika podala na príslušný holandský súd návrh na zablokovanie prostriedkov na účtoch v Holandsku, ktoré sú vedené v prospech žalobcu,“ uviedol tlačový odbor.

 

Holandský súd 20. decembra 2019 rozhodol, že Slovensko je oprávnené žiadať o zablokovanie sumy vo výške 15,6 miliónov eur na účtoch vedených v holandských bankách, priblížil.

 

Úrad vlády pripomína, že podobný zabezpečovací inštitút si uplatnila holandská spoločnosť Achmeam, ktorá vlastní súkromnú zdravotnú poisťovňu Union. „Z tohto dôvodu je nevyhnutné pokladať postup SR ako odôvodnený a legitímny, tvrdí tlačový odbor.

 

Okresný súd Bratislava I v júli 2019 zamietol žalobu v spore finančnej skupiny Penta so štátom pre zákaz zisku zdravotných poisťovní.

 

Štát tak nemusel vyplatiť odškodnenie vyše 82 miliónov eur plus úroky z omeškania vo výške viac ako 140 miliónov eur za škodu, ktorú mal spôsobiť zákaz zisku.

 

Spor medzi štátom a finančnou skupinou Penta trval od roku 2010.

 

ŠOK: TOTO vytiahla Zsuzsová na Jaroslava Haščáka!

Viac informácii sa dočítate v článku…

 

Penta pôvodne chcela od štátu 750 miliónov eur. Zákon upravujúci podnikanie zdravotných poisťovni sa medzičasom zmenil.

 

Penta na aktuálne rozhodnutie vlády reagovala s tým, že ich holandskí právnici pripravujú kroky smerujúce k zrušeniu blokácie účtov.

 

„Rozhodnutie súdu v spore o zákaz zisku nie je právoplatné, keďže sme sa proti rozsudku odvolali. Na vyplatenie súdnych trovov preto neexistuje žiadny právny nárok,“ uviedol hovorca finančnej skupiny Gabriel Tóth.

 

Loading...
sk_SKSlovak
sk_SKSlovak