Type to search

POLITIKA SPRÁVY

Pozrite sa, ako Rómovia prekazili míting ĽSNS v Levoči!

Aj tento týždeň pokračujú predvolebné mítingy politických strán v teréne. Po minulotýždňovej veľkej akcii opozície a aktivistov, kde v Košiciach protestovali proti strane ĽSNS a jej lídrovi Marianovi Kotlebovi, sa aktivisti podobne angažovali aj v rámci utorňajšieho mítingu v Levoči. ĽSNS napokon svoj míting v meste zrušila.

 

V Levoči v utorok prebiehal tiež avizovaný míting strany exprezidenta Kisku – Za ľudí,  „Hlavu hore Levoča“ o 17:00, aj sám exprezident prišiel predstaviť „Mapu dobrých riešení“, pri ktorej sa mal podávať teplý čaj.

 

Rovnako poobede – o 16.00 však mali avizovaný míting aj kotlebovci, o ktorom predstavitelia strany Za ľudí hovorili ako o účelovom, keďže ho mestu údajne ohlásili neskôr ako strana Za ľudí. Na margo kritiky predstaviteľov Za ľudí s rozhorčením zareagovala predsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová: „Účelovo klamú, ĽSNS ohlásila radnici v Levoči míting už 29. decembra, a strana Za ľudí až 16. januára. Informácie máme priamo z radnice.“

 

Následne na protesty proti kotlebovcom vyzývali okrem kiskovcov aj predstavitelia PS/Spolu: „Bolo by chybou myslieť si, že keď kotlebovcov necháme samých, tak nebudú rásť a ďalej šíriť klamstvá a nenávisť. Nesmieme ich už viac nechávať samých na námestiach a samých pochodovať dedinami. Poďme im aj v Levoči povedať rázne nie,“ uvádzajú pri popise podujatia na Facebooku progresívci.

 

Výzvu uposlúchli podľa odhadov médií asi dve tisícky občanov, prevažne Rómov a ďalších aktivistov, ktorí v utorok transparetmi, hlasným krikom a pískaním prerušili míting ĽSNS pred historickou radnicou v Levoči. Z davu zneli pokriky ako „stop fašizmu“, „nechceme vás tu“, „násilie nič nerieši“ a podobne.

 

(Takto to vyzeralo v Levoči)

Za Rómov pre agentúru TASR prehovoril ich zástupca, ktorý taktiež vyjadrili svoj nesúhlas s mítingom a zároveň s politikou tejto parlamentnej strany. „Nech si robí, čo chce, ale nech nepoužíva také výrazy. My sme tiež občania tejto republiky a máme také isté práva, ako on. Využil iba nenávisť bielych voči Rómom, na základe toho si robí kampaň, aby sa dostal do vlády a potom sa nabalil. Prečo v Anglicku a iných krajinách Rómovia nemajú také problémy, ako tu?“, komentoval politiku Mariana Kotlebu a jeho strany Jozef Čonka.

 

Kotlebovci spolu so stranami ako KDŽP, Národná koalícia, Doma dobre a Priama demokracia boli napokon nútení svoj míting zrušiť. Podľa zdroja z KDŽP sa tak stalo na odporúčanie samotnej polície, čo potvrdili aj zdroje z Národnej koalície:

 

Kotleba pôjde pred súd! Pozrite sa, čo mu hrozí

Viac informácií sa dočítate v článku…

„Priatelia, zrušili sme dnešný míting v Levoči, pretože navozené skupiny ľudí mali medzi sebou množstvo ľudí v podnapitom stave a policajti nás upozornili, že majú pri sebe kamene. Mali sme ohlásený míting a boli vpustení navození protestujúci na nami zarezervovanú plochu, čím je narúšaná demokracia. Rozumieme Vášmu rozhorčeniu, že politickej koalícii, ktorá ako jediná má záväzok chrániť počatý život ako podmienku účasti vo vláde, demonštroval s liberálmi Milan Majerský z KDH. Tento liberál, ktorý sa postavil proti ochrane života na sneme KDH, urobí všetko pre to, aby prekryl škandál s bytovkou v Prešove. Voľme č. 24 práve teraz, keď opozícia má jediný volebný program chodiť narúšať slušné mítingy kresťanských národných strán, píše šokujúco strana KDŽP na sociálnej sieti.

 

„Polícia SR nás upozornila, že sú vyzbrojení kameňmi. Pri pohľade na navozených demonštrantov, policajti doporučili zrušiť míting. Mali sme legitímne nahlásený míting a navození demoštranti z osád východného Slovenska boli vpustení na nami zarezervovanú plochu, čím došlo k porušeniu našich politických a občianskych práv, demokracia dostala od Kisku facku. Toto sú praktiky tých, ktorí nás tu idú poučovať o slušnosti, toto sú tí, ktorí nás označujú za fašistov, toto sú tí, ktorí nerešpektujú demokraciu, toto sú tí, ktorí chcú prevziať na Slovensku moc a neštítia sa ani vyvolania násilných stretov medzi obyvateľstvom,“ uvádza Národná koalícia.

 

Napokon sám predseda strany Za ľudí zverejnil na internete video, ako v dave Rómov spolu s nimi skanduje a ďakuje, že prišli.

(Polemizuje sa, že protestujúci dostali zaplatené od Andreja Kisku)

 

Loading...
sk_SKSlovak
sk_SKSlovak