Type to search

SPRÁVY

PRIESKUM: Neuveríte, ako dopadlo Slovensko v rebríčku vnímania korupcie!

Edita Silna
Edita Silna jan 23

Medzinárodná organizácia Transparency International zostavila celosvetový rebríček vnímania korupcie v jednotlivých štátoch. Slovensko si v ňom vlani pohoršilo.

 

Slovensko skončilo na 59. priečke a dostalo 50 bodov zo 100. V roku 2018 sme sa umiestnili o 5 miest vyššie.

 

Česko skončilo na 44. priečke, hoci aj Česi si pohoršili. Jedným z dôvodov českého prepadu sú kauzy premiéra Andreja Babiša, čo ale odmieta. Vyhlásil, že za jeho vlády žiadny korupčný škandál nevznikol.

AKTUÁLNE: Takto dopadol najnovší prieskum!

Agentúra AKO zisťovala aj to, koho by ľudia chceli za premiéra…

V rámci 28 štátov EÚ majú priemerné hodnotenie 64 bodov. V tomto meraní je na tom horšie Maďarsko, ktoré je so 44 bodmi v EÚ spolu s Rumunskom predposledné a celosvetovo 70.

 

(Lídrami rebríčka sú Dánsko a Nový Zéland. Najhoršie sú Somálsko a Južný Sudán)

Transparency International pri Slovensku zmieňuje, že 2 tretiny potrestaných prípadov sa týka malej korupcie do 500 eur a 40 % z nich do sto eur. „Celkový počet rozhodnutých prípadov v rokoch 2016-19 oproti obdobiu 2012-15 klesol o tretinu,“ uviedla organizácia.

 

Za poklesom v rebríčku je tiež značný pokles počtu odsúdených politikov, sudcov, policajtov či prokurátorov. Kým v minulosti bolo takých prípadov až 30, vlani už len 12, argumentovala.

Pozrite, čo bude kľúčovou udalosťou roka 2020!

Prezidentka SR Zuzana Čaputová to vníma iba ako začiatok procesu…

V prvej desiatke sú tiež Fínsko, Singapur, Švédsko, Švajčiarsko, Nórsko, Holandsko, Nemecko a Luxembursko.

 

V rebríčku sa prepadla o 7 miest Čína. S 41 bodmi skončila 80. rovnako ako India. Rusko si polepšilo o 1 miesto. S 28 bodmi skončilo 137.

Loading...
sk_SKSlovak
sk_SKSlovak